میزگرد بررسی نشر کتاب در خبرگزاری مهر

میزگرد بررسی نشر کتاب در خبرگزاری مهر

ناشر با سرمایه گذاری روی کتاب ایثار می کند

خبرگزاری مهر – گروه فرهنگ و ادب : مدیر نشر توسعه ی آموزش گفت :اگر شمارگان کتاب درایران پایین است ، یکی از دلایل آن محدودیت زبان فارسی است و اگر ما به کشورهای دیگر نگاه می کنیم که شمارگان کتابهایشان بالاست ، به این دلیل است که قرار نیست کتابی که آنجا چاپ می شود فقط در همان کشور به فروش برسد و بخشی از آن هم به خارج صادر می شود .

منصور سجاد ، مدیر نشر توسعه آموزش ، با اعلام این مطلب در میزگرد « بررسی رابطه ی حقوقی و معنوی ناشر و مولف درایران» که در محل خبرگزاری “مهر” برگزار شد، افزود : چون شمارگان کتاب در ایران پایین است سرمایه در گردش این صنعت نشر کمتر است .

به گزارش خبرنگار کتاب مهر، سجاد در ادامه گفت : به این خاطر مقرون به صرفه نیست که کار مطالعاتی ومتمرکز از سویNGOها نهادهای قانونی برای بررسی مسائل کتاب صورت گیرد . اگر شماران کتاب افزایش یابد این مسائل هم حل خواهد شد.

مدیر نشرتوسعه آموزش در رابطه با رابطه ناشر ومولف درایران و مسائل مطرح در این باره گفت : یکی از مسائلی که در بحث حقوق مولف وناشر وجود دارد بیشتر درمیان نویسندگانی است که برای اولین بار کتابی منتشر می کنندودوست دارند به هر طریقی این کتاب عرضه شود. به همین دلیل نه روی قرار داد مطالعه می کنند و نه اصلا تاکیدی برای نوشتن قرار داد دارند، برای این دست از نویسندگان فقط عرضه کتاب اهمیت دارد.

سجاد درباره نحوه تنظیم قرار داد با این دسته از نویسندگان گفت : طبق یک سری شرایط توافقی ناشر کتاب را از نویسنده می گیرد وچاپ می کند واین تازه یک مرحله از تولید یک کتاب است ، اما وقتی کتاب تولید وآماده عرضه شد ، تازه زمانی است که ناشرباید انرژی زیادی صرف کند که کتاب را عرضه و پخش کند.

این ناشر با اشاره به تعداد بسیار زیاد ناشرها در کشور گفت : از این ۷۰۰۰ناشری که در کشور وجود دارد همگی شان این کار را به عنوان شغل اصلیشان انتخاب نکرده اند وبسیاری از ایشان کار چهارم یا پنجمشان است ، اینها ناشر نیستند .

مدیر نشر توسعه آموزش درباره دلایل پایین بودم میزان مطالعه در کشور یاد آور شد : یکی از دلایل مراجعه نکردن مردم به کتابفروش ها این است که به نظر من مردم احساس نیاز نمی کنند.اگر انتشارات «قلم چی» کتابهای پرفروش دارد این است که این ناشر احساس نیازی در مخاطبانش ایجاد کرده است ، همه کسانی که پشت کنکورهستند یا دردبیرستان تحصیل می کنند این نیاز را حس می کنند که برای بهتر درس خواندن باید از این کتابها بخرند.

وی تصریح کرد: اگر ناشری انرژی ونیرویی صرف کرد که کتابی رابه مخاطب معرفی کرد و در کل کشور توزیع کرد وبعد که کتاب در اثر توانی که ناشرگذاشته است وبه شمارگان بالایی رسید، تازه گلایه های نویسنده شروع می شود که سهم من از فروش این کتاب کم است . این درحالی است که مولفان ما هنگام بستن قرار داد برای اولین کتابشان این مساله را درنظر نمی گیرند. بعد که کتاب با زحمت ناشر پرفروش شد آنها هم خود را ذی نفع می دانند. خیلی از نویسنده ها هم با انرژی که ناشر صرف می کند در کتابهای دوم وسوم شان به شهرت می رسند ودیگر زحمات ناشر را فراموش می کنند .

به گزارش خبرنگار کتاب مهر ،مدیر شرکت پخش ونشر توسعه آموزش درباره نویسندگانی که کتابشان پرفروش می شود گفت : نویسندگانی که کتابشان با سرمایه گذاری ناشر به چاپ های متعدد می رسد اقدام به راه اندازی انتشارات می کنند وخودشان کتابشان را چاپ می کنند. ما ناشر تک کتابی که خودناشر ومولف است وسالانه چهار کتاب منتشر می کند کم نداریم .

وی یاد آور شد: بخاطر کم بودش حاشیه شود در اقتصاد نشر ایران همه نویسندگانی  که وارد این عرصه می شوند ، روی قرارداد تاکید نمی کنند وبعد بخاطر فعالیت خاص یکی از طرفین (ناشریامولف)کتاب به چاپ های متعدد می رسد آن موقع تازه اختلافات مطرح می شود. وچون سند مکتوب ندارند گلایه ها شروع می شود . اگر حتی نویسندگان مبتدی در اولین کتاب درباره نحوه بستن قرار داد مطالعه کنند این مشکلات پیش نمی آید.

نویسندگان ما باید به این مساله توجه کنند که وقتی کتابی توسط ناشر به چاپ می رسد این اقدام یک سرمایه گذاری مشترک میان ناشر ونویسنده است ؛ نویسنده از سرمایه فکری اش استفاده کرده وناشر از سرمایه مادی اش . ناشر هم ایثار می مکند که سرمایه خودش را در جایی سرمایه گذاری می کند که در بهتری حالت خودش یک سال بعد به سرمایه خودش می رسد وتازه سود راهم نیاید در نظر بگیریم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *